Litera P

#prospect #medicament

Parasinus, comprimate

Prospect Parasinus, comprimate

Ce este Duspatalin si pentru ce se utilizeaza

PARASINUS este un decongestionant nazal de uz sistemic
PARASINUS este indicat in:

profilaxia şi tratamentul rinitelor alergice şi vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare).

Mod de administrare

Comprimatele se vor administra cu cu o jumatate de ora inainte de mese; se recomanda ingestia comprimatelor cu o cantitate suficienta de lichid.

Adulti:
1-2 comprimate PARASINUS de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si
mai mult de 2 comprimate / priza).

Copii intre 12-15 ani:
2-3 comprimate PARASINUS pe zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate pe zi si mai mult de1 comprimat pe priza)
- In caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min, intervalul intre 2 doze
trebuie sa fie de cel putin 8 ore.

Daca uitati sa luati PARASINUS
Daca uitati sa luati un comprimat de PARASINUS, luati-l imediat ce va aduceti aminte. Totusi, daca se apropie ora pentru doza urmatoare nu mai luati doza uitata si asteptati momentul pentru urmatoarea doza.
Nu dublati dozele pentru a compensa dozele uitate.

Daca incetati sa luati PARASINUS
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra
sau farmacistului.

Reactii adverse posibile

Ca toate medicamentele, PARASINUS poate provoca reacţii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Pot sa apara rar reactii alergice (crize de astm bronsic, dermatita alergica, edem angio-neurotic, febra,
eruptii cutanate urticariene si eritematoase, soc anafilactic),afectarea sistemului nervos central SNC
(agitatie, ameteli, dureri de cap, confuzie, convulsii, cosmaruri, senzatie de frica, halucinatii, insomnie,
iritabilitate, neliniste, nervozitate, parestezii, psihoza, slabiciune, sedare, somnolenta, tremur, vedere incetosata sau alte tulburari de vedere), tulburari cardiovasculare (aritmii, bradi- sau tahicardie, colaps, hipertensiune tranzitorie, hipotensiune ortostatica, lesin, palpitatii), tulburari respiratorii (cresterea vascozitatii secretilor bronsice, deprimare respiratorie, congestie nazala, senzatie de uscaciune la nivelul gurii, nasului si gatului), tulburari gastro-intestinale (anorexie, constipatie, dureri abdominale, greata, varsaturi), tulburari urogenitale (disurie, retentie de urina, colica renala, insuficienta renala acuta, piurie sterila, ginecomastie, inhibarea ejacularii, scaderea libidoului, impotenta), tulburari hematologice (anemie
hemolitica, agranulocitoza,leucopenie, neutropenie, pancitopenie, trombocitopenie), transpiratii, blefarospasm, icter si hipoglicemie.

Daca aveti orice alt simptom care va nelinisteste, informati medicul dumneavoastra sau farmacistul.
Daca vreuna dintre reacţiile adverse devine grava sau dacă observaţi orice reacţie adversa nementionata in
acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Cum se pastreaza Parasinus

A se pastra la temperaturi sub 25'C, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.
Nu utilizati PARASINUS dupa data de expirare inscrisa pe cutie.
Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a rezidurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informatii suplimentare

Ce contine PARASINUS
- Substantele active sunt: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, talc, povidona, acid stearic, stearat de magneziu.

Cum arata PARASINUS si continutul ambalajului
-
Comprimate de culoare alba panǎ la aproape alb.
- Cutie cu 2 blistere a cate 10 comprimate


Detinatorul Autorizatiei de punere pe piata
GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L.
Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One
Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti, Romania

Producatori
S.C. EUROPHARM S.A.
Str. Poienelor, nr. 5, 500419, Braşov, Romania
SMITHKLINE BEECHAM S.A.
Ctra. De Ajalvir, Km. 2,500, Alcala de Henares,
28806 Madrid, Spania

Acest prospect a fost aprobat in
Septembrie, 2015

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Expertul Acasa.ro, dr Cristina Ciuca, medic oftalmolog

Experti Sanatate

Expertul Acasa.ro, Ana Ionita - consilier in nutritie: Cum sa iti stimulezi imunitatea toamna?

Experti Sanatate

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Ana Ionita - consilier in nutritie: Vedeta lunii septembrie: anghinarea. De ce merita cumparata?

Expertul Acasa.ro, Ana Ionita - consilier in nutritie

Pune o intrebare


Cauta-ti perechea

Sfatul expertului