Terapii alternative

#secretul longevitatii #longevitate #cel mai longeviv medic japonez

10 secrete anti-imbatranire de la cel mai longeviv medic japonez

Medicul japonez Shigeaki Hinohara, care si-a practicat meseria pana la 105 ani, cand s-a stins din viata, ne-a lasat mostenire reteta longevitatii.

1. Mentine-ti greutatea normala

”Toti oamenii care traiesc mult, indiferent de rasa, nationalitate sau sex, au un lucru in comun: nici unul nu este supraponderal. Eu, la micul dejun beau o ceasca de cafea, un pahar cu lapte si un suc de portocale, la care adaug o lingura de ulei de masline, foarte bun pentru artere si imi mentine pielea sanatoasa. Masa de pranz consta din lapte si cateva fursecuri sau nimic, daca sunt prea ocupat cu munca. La cina, mananc legume cu putin peste si orez, iar de doua ori pe saptamana mananc cate 100 de grame de carne slaba”.

2. Impartaseste ceea ce stii

”Eu tin sute de prelegeri pe an, unele pentru scolile elementare, altele pentru oamenii de afaceri. Vorbesc intre 60 si 90 de minute, stand in picioare, ca sa ma mentin puternic.”

3. Nu-ti stresa corpul cu reguli fixe

”Energia vine din starea de bine, nu din a manca si a dormi mult. Cand eram copii, ne luam cu joaca, uitand adesea sa mancam sau sa dormim. Sunt convins ca si ca adulti putem sa pastram aceeasi atitudine. E mai bine sa nu ne stresam corpul cu prea multe reguli fixe.”

4. Organizeaza-ti programul 

”Intotdeauna imi planific dinainte ce voi face. Agenda mea e plina: cursuri, prelegeri, conferinte si munca in spital. Totusi, mi-am propus sa ma si distrez putin. Dupa parerea mea, nimeni n-ar trebui sa iasa la pensie, iar daca nu se poate altfel, asta ar trebui sa se intample cu mult mai tarziu de 65 de ani.”

5. “Muzica si terapia cu animale pot ajuta mai mult decat isi imagineaza doctorii”

”Atunci cand un medic va recomanda sa faceti un test sau o anumita operatie, intrebati-l daca i-ar recomanda aceeasi procedura sotiei sau copilului sau. Contrar credintei populare, doctorii nu pot vindeca pe toata lumea, asa ca de ce sa supui pacientul unui risc si unei suferinte inutile? Eu cred ca muzica si terapia cu animale pot ajuta mai mult decat isi imagineaza doctorii.”

6. Urca zilnic pe scari 

”Ca sa va mentineti sanatosi, mergeti intotdeauna pe scari si carati-va singuri sacosele. Eu urc cate doua trepte odata, ca sa-mi pun muschii in miscare.”

7. Distractia e cea mai buna cale sa uiti de durere

”Durerea este un lucru misterios, iar distractia este cea mai buna cale sa uiti de ea. Daca pe un copil il doare un dinte si incepi sa te joci cu el, va uita imediat de durere. Toti vrem sa ne distram. La Spitalul St. Luke avem muzica, terapie cu animale si cursuri de arta.”

8. Uita de obsesia de a acumula lucruri materiale

”Nu fiti obsedati de acumularea de lucruri materiale. Amintiti-va ca nu stiti cand veti parasi aceasta lume si nu puteti lua nimic cu voi.”

9. Fiti pregatiti pentru neprevazut

”Viata e plina de neprevazut. Pe 31 martie 1970, cand aveam 59 de ani, m-am imbarcat pentru un zbor de la Tokyo, la Fukuoka. in timp ce treceam pe langa muntele Fuji, avionul a fost deturnat de Liga Comunista Japoneza. Am petrecut urmatoarele patru zile legat de scaun, intr-o temperatura de 40°C. Ca doctor, am privit totul ca pe un experiment si am fost uimit sa constat cum corpul isi incetineste functiile pe timp de criza.”

10. Luati-va un model si incercati sa il depasiti

”Gasiti-va un model de urmat si tintiti sa realizati mai mult decat el. Tatal meu a plecat in Statele Unite in anul 1900, ca sa studieze la Universitatea Duke din Carolina de Nord. A fost pentru mine un pionier si un erou. Mai tarziu, am descoperit si alte modele de urmat, iar cand ma simt blocat, ma intreb ce-ar face acestia ca sa rezolve problema”, a dezcaluit medicul Shigeaki Hinohara revistei “Japan Times” in urma cu mai multi ani.

Sursa foto: yemek.com

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din naturist

Expertul Acasa.ro, dr Cristina Ciuca, medic oftalmolog

Experti Sanatate

Expertul Acasa.ro, Ana Ionita - consilier in nutritie: Cum sa iti stimulezi imunitatea toamna?

Experti Sanatate

Sfatul expertului


Citeste pe ele.ro

Top

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, dr Manuela Ravescu – medic dermatolog: Cea de-a patra stare de agregare a materiei, in sprijinul esteticii

Expertul Acasa.ro, dr Manuela Ravescu – medic dermatolog

Pune o intrebare